LD532-10-5(20x80)110DEG-F500
Line lasermodule, green, 110°, 532nm, 10mW, Focus 500mm 5V DC, 20x80mm, class 1M
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 650nm (rot) |
| Optical Power | 1mW |
| Laser Class | 2 |
| Divergence | 1.5mrad |
| Size of Laserdot | adjustable |
| Operating Distance | 10m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 2mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 3 - 5.5, typ 5V DC |
| Operating Current | 10 - 35, typ 22mA |
| Housing Color | black |
| Connector | 2.1 mm DC socket (GND inner) |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 3g |
| Power Supply | Power Supply, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max, Connector 2,1x5,5x9,5mm center negative |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
| DH650-8-5(12X34) Order no.: 70156034 focusable isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 8mW, 5V DC, 12x34mm, class 3B 50.34 EUR |
![]() | |
| AMD635-10-3(12X55)-F300-C2500 Order no.: 70160901 Modulated dot laser module, red, 635nm, 10mW, 3V DC, 12x55mm, Class 3B, focus 300mm, intensity adjustable (0-3V) 118.40 EUR |
![]() | |
| DI650-2-3(4x10)-ADJ Order no.: 70152500 Adjustable Dot laser, 650nm, 2mW, Focus adjustable, spot size <0.04mm@15.1mm, 3V DC, pcb at the end of the housing 83.11 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!