MDI650-5-5(10x26)-C250-CON
dot lasermodule, red, 650nm, 5mW, 5V DC, modulated, 10x26mm,class 3R, with fitt…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Size | 145 x 144 x 50mm |
| Material | Polymer |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -50°C - 85°C |
| Storage Temperature | -50°C - 80°C |
| Weight | 10g |
| LB Rating | 190-315 D LB8 + IR LB4; 315-420 DIR LB5; 420-445 DIR LB4; 765-1100 DIRM LB5; 775-1085 D LB5+IRM LB6; 790-1080 D LB6 + IRM LB7; 950-1085 DIRM LB6 |
| Lens Color | Green |
![]() | |
| PICO-LPG-2740-2940 Order no.: 70160284 Laser safety glasses, full protection, universal fit, comfortable fit over glasses or alone, adjustable temple arms, CE certified, Fitover - 144mm x 145mm x 50mm, with Picotronic logo imprint * Wavelength: 190-260nm, protection level D LB8 + IR LB4; Wavelength: >260-315nm, protection level D LB5 + IR LB4; Wavelength: 2740-2940nm, protection levels D LB3 + I LB4; * Especially suitable for: Laser infrared laser 2940nm 378.07 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!