CB650-1-5(20x90)5-ADJ-CON
Adjustable Cross lasermodule, red, 5°, 650nm, 1mW, 5V DC, 20x90mm, class 1M, in…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Size | 160 x 144 x 48mm |
| Material | Polymer |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -50°C - 85°C |
| Storage Temperature | -50°C - 80°C |
| Weight | 40g |
| Luminous transmittance | 0.25% |
| LB Rating | 620-700nm D LB5 + IR LB8 LP |
| Lens Color | Blue |
![]() | |
| PICO-LPG-575-600-60 Order no.: 70153880 Laser safety goggles, full protection, universal fit, comfortable fit over glasses or alone, full protection, size adjustment with glasses strap, CE-certified, Fitover - 150mm x 85mm, with Picotronic logo print * Wavelength: 180-315nm, Protection levels D LB6 + R LB4, Wavelength: >315-395nm, Protection level DR LB4, Wavelength: >575-600, Protection level DI LB4, Wavelength: >582-598, Protection level I LB6, Wavelength: >585-595, Protection level I LB7, * Particularly suitable for: Laser Orange 595nm 302.44 EUR |
![]() | |
| PICO-LPG-740-1100-05 Order no.: 70190120 Laser protection goggles, full protection, universal fit, comfortable fit, adjustable temples, CE-certified ● Wavelength: 740-780nm, protection level DIR LB5 ● Wavelength: >780-820nm, protection level D LB5 + IR LB6 ● Wavelength: >820-1080nm, protection level D LB5 + IR LB7 Particularly suitable for: Laser INFRARED 780nm, INFRARED 850nm, INFRARED 905nm, and INFRARED 1064nm 128.49 EUR |
![]() | |
| PICO-LPG-405-532-BOX Order no.: 70143348 Laser safety glasses, full protection, universal fit, comfortable fit over glasses or alone, adjustable arms, side protection for a wide field of vision, CE-certified, fitover - 144mm x 145mm x 50mm, with Picotronic logo print - Wavelength: 180-315nm, protection levels D LB7 + IR LB4 Wavelength: >315-532nm, protection level DIRM LB6 - Especially suitable for: Laser BLUE 405nm, BLUE 445nm, BLUE 450, GREEN 520nm and GREEN 532nm Included: Wall holder for safe storage of laser safety glasses - Box made of ABS plastic - Patented tilt opening for quick and easy retrieval - Includes sticker to indicate the wavelength range - Mounting material for wall installation is included 1x sticker with mandatory sign "Wear safety glasses" 1x sticker indicating dangers from optical radiation 268.82 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!